Jaka jest różnica między poszczególnymi wykończeniami?
Często zadajecie nam pytania na czym polega różnica między lakierowanymi uchwytami a nielakierowanymi. W dzisiejszym wpisie postaram się Wam przybliżyć ten temat. Ale zanim pokażę Wam na przykładach różnice, chciałabym zwrócić Wam uwagę, że w naszym sklepie mosiężne uchwyty występują w następujących wykończeniach:
- Mosiądz nielakierowany
- Mosiądz pokryty lakierem matowym
- Mosiądz pokryty lakierem
Nie każdy uchwyt występuje we wszystkich wyżej wymienionych wykończeniach, dlatego przed zakupem zwróćcie na to uwagę.
Uchwyty z nielakierowanego mosiądzu
Mosiądz nielakierowany charakteryzuje się skłonnością do patynowania. Na powierzchni uchwytu z czasem pojawiają się szare przebarwienia i plamy. Nie każdy lubi tą cechę mosiądzu. Proces ten bardzo szybko następuje w pomieszczeniach mokrych typu kuchnia czy łazienka. W pomieszczeniach suchych o ile nie zostanie zamoczony (np. podczas mycia frontów) mosiądz ciemnieje w bardziej jednolity sposób. Kolor złoty z jasnego staje się stopniowo coraz ciemniejszy. Na szczęście mosiądz jest materiałem, któremu można przywrócić pierwotny blask za pomocą specjalnych środków. Artykuł na ten temat znajdziecie w naszym „Tygodniku”, gdzie możecie zobaczyć jak wygląda patynowanie nielakierowanych uchwytów w kuchni i jak przywracamy im pierwotny blask. Tekst: „Jak czyścić mosiężne, nielakierowane uchwyty?” przeczytacie tu
Osobiście bardzo lubię sposób w jaki patynuje mosiądz. Jego nieregularność i wielobarwność. Uważam, że świetnie sprawdzi się we wnętrzach, gdzie szczerość materiałów gra pierwsze skrzypce. W zestawieniu z drewnem czy z kamieniem, surowość mosiądzu będzie jego atutem i idealnym dopełnieniem wnętrza.
Poniżej na zdjęciach możecie zobaczyć jak patynuje nielakierowany mosiądz. Od jasnego złotego koloru, poprzez ciemniejsze, nieregularne przebarwienia aż do koloru ciemnego złota z szarymi plamami. Na zdjęciu widzicie dwa uchwyty krawędziowe EDIT w wersji nielakierowanej, obok siebie. Przed patynowaniem i spatynowany.
Uchwyty z lakierowanego mosiądzu- mat
Dla miłośników mosiądzu, którzy niekoniecznie lubią zajmować się czyszczeniem uchwytów polecamy wersje lakierowane uchwytów. Jedną z opcji jest matowy lakier. Zabezpiecza uchwyt przez zmianą koloru i patynowaniem. Kolor mosiądzu wykończonego matowym lakierem jest dużo jaśniejszy i bardziej pastelowy. Matowy lakier nie odbija światła. Jest bardzo szlachetny i elegancki. W naszym sklepie produkty opisane są jako „uchwyt lakierowany matowy”. Świetnie będzie pasował zarówno do lakierowanych frontów jak i do frontów z laminatów. Spójrzcie na zdjęcie poniżej, gdzie pokazane są dwa uchwyty EDIT. Ten od góry nielakierowany, jeszcze bez patyny a ten na dole jest wykończony matowym lakierem. Widać różnicę w kolorze i w połysku, prawda?
Poniżej chciałam pokazać Wam jeszcze różnicę między lakierowanym uchwytem a nielakierowanym po kilku tygodniach.
Uchwyty z lakierowanego mosiądzu- półmat
Uchwyty wykończone półmatowym lakierem są najbardziej kolorystycznie zbliżone do naturalnego mosiądzu. Wprawdzie kolor pod warstwą lakieru jest odrobinę ciemniejszy niż surowego mosiądzu ale mimo wszystko wyglądają dość naturalnie. Polecamy tą wersję uchwytów szczególnie do pomieszczeń mokrych, łazienek i kuchni. Ten rodzaj uchwytu będzie ładnie wyglądał zarówno na frontach lakierowanych, jaki i fornirowanych i laminatach.
Wykończenie lakierem półmatowym możecie zobaczyć na przykładzie uchwytu KARLA. Widać tu delikatną różnicę w kolorze. Polakierowany uchwyt ma intensywniejszy/ciemniejszy kolor złoty. Nielakierowany mosiądz ma chłodniejszy odcień złota, do czasu kiedy zacznie patynować.
Decydując się na lakierowane uchwyty należy pamiętać, że każdy lakier jest podatny na mechaniczne uszkodzenia. Podobnie jak lakier na frontach meblowych czy lakier na samochodzie. Z czasem w wyniku użytkowania mogą (ale nie muszą) pojawić się rysy czy przetarcia. A w odsłoniętych miejscach pojawią się wówczas przebarwienia i rozpocznie się proces patynowania. Aby lakierowane uchwyty służyły nam przez wiele lat nie należy ich czyścić agresywnymi środkami i ostrymi ściereczkami, czy gąbkami. Należy o nie dbać stosując delikatne, miękkie ściereczki i płyn do mycia naczyń.